ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Choroby żył i tętnic

Choroby żył i tętnic

Choroby żył i tętnic, nazywane też chorobami naczyń, to grupa zróżnicowanych zaburzeń. Obejmuje zarówno wady wrodzone, jak i infekcje, zapalenia i urazy. W skład chorób żył i tętnic wchodzą również zmiany zwyrodnieniowe, choroby nowotworowe oraz zakrzepowe i uciskowe.

Wśród chorób tętnic wymienia się zarówno te, które prowadzą do ich zwężenia, jak i te, których skutkiem jest rozszerzenie tętnic. W pierwszym przypadku najczęściej wspomina się o miażdżycy. Skutkiem braku odpowiedniej interwencji lekarskiej może być nie tylko niedokrwienie, ale nawet martwica narządów, które są zaopatrywane przez tętnice. Najpopularniejszą chorobą poszerzającą tętnice jest zespół Marfana, mówiąc o tej grupie schorzeń konieczne jest jednak również wspomnienie o tętniakach. Niebezpieczną konsekwencją tego typu chorób jest ucisk tętnic na sąsiednie narządy uniemożliwiający im prawidłowe funkcjonowanie.

Najpopularniejszą chorobą żył jest schorzenie związane z ich poszerzeniem nazywane zwykle żylakami. Do pewnego momentu postrzegano je przede wszystkim jako defekt kosmetyczny. Dziś jednak wiadomo, że niewłaściwe leczenie żylaków może doprowadzić nie tylko zmian zapalnych, ale i zakrzepowych. Szczególnie niebezpiecznym schorzeniem jest zakrzepica żył głębokich. Ta prowadzi nawet do zatorowości płucnej stanowiącej zagrożenie już nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia pacjenta.

Related Tags