Rzucam palenie – jak może pomóc Ci lekarz?
W skład papierosów wchodzi nie tylko najczęściej wspominana nikotyna, ale wiele innych trujących związków chemicznych (w tym także substancji rakotwórczych), które skutecznie wyniszczają organizm palacza. Badania Światowej Organizacji Zdrowia dowodzą, że na świecie około co 6 sekund jedna osoba umiera na skutek palenia. Trzema podstawowymi grupami zaburzeń, które się do tego przyczyniają są:
- choroba wieńcowa serca,
- niewydolność płuc,
- choroby nowotworowe.
Nigdy nie jest jednak za późno, aby podjąć decyzję o skończeniu z nałogiem. Niezwykle pomocna w tej walce będzie pomoc lekarza.
Palenie papierosów jest bezlitosne niemal dla każdego narządu w naszym organizmie, powodując w nim spustoszenie w postaci licznych schorzeń (w tym przewlekłych). Co więcej, szacuje się, że palenie papierosów jest skutkiem 30 proc. wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi. Udowodniono, że nałóg nikotynowy ma wpływ na obniżenie płodności zarówno kobiet, jak i mężczyzn, pogarsza stan osób z astmą i zapaleniem płuc, przyczynia się do powstawania chorób dziąseł, zaćmy, rozwoju osteoporozy, wrzodów żołądka i wielu innych chorób. Należy przy tym pamiętać, że dym papierosowy nie oszczędza także organizmu biernych palaczy.
Do najczęściej wymienianych czynników przemawiających za tym, że mamy problem z nałogiem nikotynowym należą:
- wypalanie ponad 20 papierosów dziennie (w tym wypalenie pierwszego ok. 30 minut po przebudzeniu),
- palenie w czasie choroby,
- częste i głębokie zaciąganie się dymem.
Jeśli podjęliśmy decyzję o walce z nałogiem, warto to zrobić we współpracy z lekarzem internistą, który wspomoże cię lekami dostępnymi wyłącznie na receptę, bądź psychoterapeutą wyspecjalizowanym w leczeniu uzależnień. Warto mieć także na uwadze pomoc lekarza psychiatry z uwagi na to, że rzucanie palenia wiąże się często pojawianiem się objawów depresji lub nerwicy.
Rzucanie palenia nie jest procesem łatwym i nie ma jednej „cudownej” metody, która pozwoli nam z nim skończyć. Lekarze pomogą ci ustalić przede wszystkim przyczynę palenia (uzależnienie fizjologiczne, czy psychiczne – niemożność funkcjonowania bez czynności palenia i itp.), co pozwoli na szybkie podjęcie skutecznej terapii wspomagającej twoją decyzję. Najlepszą metodą walki z nałogiem nikotynowym jest oddziaływanie psychologiczne połączone z farmakoterapią.