ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Echo serca

Echo serca, znane również jako echokardiografia, to badanie, w którym uzyskuje się obrazy ruchomych struktur serca (komór, zastawek, przedsionków, dużych naczyń) poprzez zastosowanie zjawiska odbijania się fal ultradźwiękowych od tkanek serca. W czasie echokardiografii dzięki zastosowaniu zjawiska Dopplera możliwe jest również badanie i kolorowe obrazowanie prędkości przepływu krwi w sercu i naczyniach. Badanie pozwala również zdiagnozować obecność płynu (np. krwi) w worku osierdziowym (worku otaczającym serce) ¹.

Echo serca jest badaniem nieszkodliwym i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania. Wskazania do badania obejmują wady serca wrodzone i nabyte, zapalenie mięśnia sercowego, bakteryjne zapalenie wsierdzia, choroby mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, chorobę zakrzepowo-zatorową, zaburzenia rytmu serca, choroby naczyń (np. tętniak aorty), choroby sercowo-płucne (nadciśnienie płucne, zatorowość płucna) oraz choroby osierdzia (np. płyn w jamie osierdzia, tamponada serca) ¹.

Badanie Echo serca jest dostępne prywatnie w Warszawie w przychodni ALFA-LEK. Cena badania wynosi 240 PLN i nie wymaga wcześniejszego przygotowania ani skierowania ¹.