ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

EKG wysiłkowe

EKG wysiłkowe, znane również jako próba wysiłkowa, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na precyzyjną diagnozę u osób podejrzewanych o chorobę wieńcową. Jest przydatne w ustalaniu przyczyn zaburzeń rytmu serca, określaniu rokowań u chorych po zawale serca lub po zabiegach na tętnicach wieńcowych oraz w poznaniu rodzaju wysiłku fizycznego, na jaki chory na serce może sobie pozwolić w codziennym życiu. Ułatwia również opracowanie programu rehabilitacji pozawałowej. EKG wysiłkowe wykonuje się także u sportowców, pilotów i osób, których praca wymaga dużego wysiłku lub nieprzeciętnej kondycji fizycznej .

Badanie EKG wysiłkowe jest dostępne prywatnie w Warszawie w przychodni ALFA-LEK. Cena badania wynosi 280 PLN. Przed badaniem należy zabrać ze sobą wygodne ubranie oraz sportowe obuwie. Ubranie powinno być tak dobrane, by pacjent mógł się swobodnie rozebrać do pasa w celu przyklejenia elektrod do skóry klatki piersiowej w okolicy mostka. Zalecane jest, aby kobiety założyły sportowy stanik, a mężczyźni wydepilowali klatkę piersiową .

Przed badaniem należy odpocząć około 15 minut i unikać dużych wysiłków fizycznych przez co najmniej 12 godzin przed badaniem. Pacjent powinien przyjąć wszystkie leki, które standardowo zażywa (o ile lekarz kierujący na badanie nie zadecyduje inaczej). Przed badaniem (co najmniej 24h) nie należy spożywać alkoholu, a w dniu badania na 2-3 godziny przed badaniem nie spożywać posiłków (wcześniej jednak należy zjeść lekki posiłek) ani palić papierosów. Badanie nie powinno być wykonane w trakcie infekcji, a fakt ich istnienia należy zgłosić przed badaniem .

Po zakończeniu badania należy umówić się na odebranie wyniku, którego interpretacja wymaga oceny przez kardiologa .